Pozvánky na akce

V této kategorii není aktuálně žádný záznam.

Mobilní rozhlas

mr banner 250x250 white

Úřední deska

Údaje o nemovitých věcech s nedostatečně identifikovaný...
22. únor 2021
10. březen 2021
Vyhlášení záměru obce na pronájem bytu
5. únor 2021
4. březen 2021
Rozpočtové opatření č.1
25. leden 2021
31. prosinec 2021

Obec Hejnice

hrbitovHejnice je malá vesnička v okrese Ústí nad Orlicí. První zápis o této obci je z patnáctého století. Byla součástí Žampašského panství a spadala pod farnost Píseckou. V historii najdeme záznamy o dědičné rychtě, její majiteli byli Hejničtí rychtáři po několik pokolení. Bylo to největší hospodářství v obci a byl to též hostinec. Tato Hejnická Hospoda na Rychtě byla známá v širokém okolí po celá staletí.

Část obce se rozkládá podle silnice č. 312, Žamberk je vzdálen 7km, Ústí nad Orlicí 11km, horní kopec je rozdělen podle potoka. Hejnický potok má dvě ramena, jedno pramení u Záleských č. 55 a protéká Pustinou, kde napájí i malý rybníček. Druhé rameno pramení pod Smetkou, protéká horním koncem a ve středu obce se oba dva prameny spojují. Společně pak protékají dolním koncem, loukami pod Křižánkami a na katastru Českých Libchav se mění na potok Libchavský. Ten pak protéká Libchavami, přibírá další přítoky a před Ústím se vlévá do Tiché Orlice.

Zajímavá místa v obci Hejnice

pomnikRámec kolem vesnice tvoří kopce a lesy. Ze strany východní chrání horní čst Kozinec - 538m. Ze strany jižní Pilátka, která odděluje Hejnice od osady Křižánky, nejvyšší bod má 520m. Od severu chrání horní část obce Humperk Kalousu, část Pustiny a bytovky chrání Humperk Rychetský. Od západu pak les Paseky, který navazuje na Herzán.

Část pozemku směrem k Písečné se nazývá Vápenka, v minulosti se zde kopal vápenec a pálilo vápno. Místní název Baně, kterým je nazýváno údolí táhnouc se od severu k jihu podél hranic Píseckého katastru, není doložen. Křižánkabyly osadou Žampachu, však od roku 1960 jsou přičleněny k obci Hejnice. Děti z Křižánek již dříve chodily do Hejnické školy a po zřízení hřbitova v Hejnicích, sem obyvatelé Křižánek pohřbívali svoje blízké. První zápis o Křižánkách je z roku 1376, kdy se podle nich psal Hanko z Křižánek - rytíř, který byl ve službách na hradě Litice. Původně zde byl dvůr, který byl v roce 1697 rozdělen na pět dílů a postaveno bylo pět usedlostí.

Z Kovářových zadů směrem východním, přes údolí, kde je obec Písečná, je vidět Suchý vrch, výrazný svoji rozhlednou a dále pak Bradlo, Jeřáb a Buková hora.

Z Kozince směrem jižním je vidět kopec Žampach a v pozadí zřícenina hradu Lanšperka.

Z Humperka směrem jižním je hezký výhled na Hejnice. Směrem severním na Českou Rybnou, na Chlum 602m a vzdálenou část Orlických ho, Tetřevce, Zakletý, Komáří a Annenský vrch.

Video o Hejnicích:

Hejnice na Wikipedii

GDPR

Obec zpracovává osobní údaje ve veřejném zájmu a v nezbytném rozsahu pro plnění povinností vyplývajících ze zákona o obcích a dalších obecně závazných právních předpisů. OÚ jsou předávány pouze zákonem stanoveným osobám včetně předávání OÚ do jiných států.

Každý má možnost podat na způsob zpracování OÚ stížnost u dozorového úřadu a má právo požadovat od obce přístup k osobním údajům, jejich opravu, výmaz, přenos OÚ, omezení zpracování a má právo vznést námitku proti zpracování údajů.

Správce OÚ: Obec Hejnice,

sídlo: Hejnice 66, IČ: 00278831, DS: uy6a3h8telefon:465 629 147, 603 857 927,

Pověřencem pro ochranu osobních údajů podle Obecného nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR) je dobrovolný svazek obcí

Sdružení obcí Orlicko

se sídlem Masarykovo náměstí 166, Žamberk

Kontaktní osobou fakticky vykonávající činnost pověřence je :

JUDr. Jana Hlavsová

Tel.: +420724117563

Mobilní rozhlas v obci Hejnice

Vážení občané, v rámci modernizace komunikace s vámi jsme zavedli systém pro tzv. SMART komunikaci - Mobilní Rozhlas. Díky tomuto systému vám budou ty nejdůležitější informace z naší samosprávy doručeny přímo do vašeho telefonu a nic vám tak neunikne, ať budete kdekoliv.

Registrovat se Mobilní rozhlas - Lesonice

Co vám Mobilní Rozhlas přinese?

• Informace přímo do vašeho telefonu (SMS, e-maily, zprávy do mobilní aplikace)
  • Informace o výpadcích energií, kultuře, ale i ztracených zvířatech a lidech
  • Systém je vhodný i pro seniory a slabozraké občany!
  • Pomáhá řešit černé skládky a závady
  • Možné zapojení a zpětné vazby přes ankety

Proč a jak se registrovat?

Při registraci si můžete nastavit přesně typ informací, které vás zajímají a také ulici či ulice, kde bydlíte, kde bydlí vaše rodiče nebo máte sídlo společnosti.

Dozvíte se tak například včas o výpadcích energií, blokovém čištění, poplatcích, havárii vody či kulturních událostech.

Zaregistrujte se a nezmeškáte důležité informace, které vám zjednoduší život. Služba je zdarma!

Registrovat se můžete také přímo na našem úřadu - rádi vám pomůžeme.

Stáhněte si také aplikaci naší samosprávy

Součástí systému je i stejnojmenná aplikace Mobilní Rozhlas. S aplikací budete mít všechny informace a kontakty kdykoli při ruce. Díky užitečným funkcím jako je nahlašování podnětů, zvířecí detektiv nebo pátrání po pohřešovaných osobách můžete pomoci svému okolí a v případě nouze aplikace může pomoci i vám!

Stáhnout pro Android
Stáhnout pro iOS

Aplikace i systém funguje v rámci celé ČR. Můžete tedy nastavit odběr informace i z jiných zapojených samospráv nebo nahlašovat podněty v celé ČR

Online rádia